Na tvrdosti (mäkkosti) vody záleží

„Samotným prevarením tvrdej vody sa z nej nestane voda mäkká.“

Voda v kuchyni musí spĺňať hygienické aj technické požiadavky. Nepochybne je každému z nás jasné, že na varenie chceme čistú a hygienicky bezchybnú vodu. Našťastie, na väčšine Slovenska máme okrem tvrdej vody aj spoľahlivý systém dodávateľov tohto nenahraditeľného média.

Napriek tomu považujeme za vhodné napísať čo to o takej „samozrejmosti“ ako je voda v kuchyni, pretože vám to môže ušetriť peniaze.

Čo je a ako vzniká „tvrdá voda“?

Podzemná voda je veľmi tvrdá. Prečo? Pri pohybe vody cez pôdu a horniny sa rozpúšťa malé množstvo prirodzene sa vyskytujúcich minerálov a prenáša ich do zásob podzemnej vody.
Takže nás zaujíma obsah minerálov vo vode. Pre funkčnosť spotrebičov platí, že čím menej pevných častíc (minerálov) vo vode, tým lepšie. Konkrétne ide o soli vápnika a horčíka.

Čo spôsobuje tvrdá voda v kávovaroch, umývačkách riadu a ďalších zariadeniach?

Nás, technikov v Gastservise, zaujíma tvrdá voda z toho dôvodu, že minerály ktoré sa usádzajú v častiach kuchynských zariadení, spôsobujú technické problémy. Sami viete odhadnúť, ako často sa ktoré zariadenie v kuchyni vášho podniku používa. Určite sú vyťaženejšie, než domáce spotrebiče.

Pri dnešných cenách energií môže byť dobrý nápad snažiť sa mať zariadenia vo svojej kuchyni v dobrom stave.

Vodný kameň, ktorý je následok tvrdej vody, znižuje životnosť zariadenia rôznymi spôsobmi. Urýchľuje koróziu a upcháva trúbky, teda znemožňuje použitie spotrebiča. Okrem toho je bežným javom aj zavápňovanie resp. usádzanie vodného kameňa na ohrevných telesách a stenách bojlerov. Myslím, že sa zhodneme na tom, že týmto problémom sa chcete vyhnúť.

V kávovaroch sú citlivé ventily, čerpadlá a trysky. Piesok v nich dokáže narobiť poriadnu šarapatu. Ale aj ostatné zariadenia, ako sú umývačky riadu a konvektomaty majú solenoidné napúšťacie ventily citlivé na mechanické nečistoty.

Ak je voda tvrdá, pri umývaní v umývačke riadu sa na hrnčekoch objavia škvrny alebo film. Predpokladáme, že viete, čo sa obvykle stáva s rýchlovarnými kanvicami. Keď sa tvrdá voda ohrieva, soli vápnika a horčíka sa zrážajú a vytvárajú pevnú zrazeninu uhličitanu vápenatého. Tieto malé kúsky minerálov klesajú na dno alebo v prípade kanvice sa tepelné teleso (napríklad špirála) obalí týmto vodným kameňom, ktorý zníži tepelnú vodivosť. Zvýšia sa tak náklady na ohrev vody znížením účinnosti zariadenia.

Zavápnený bojler konvektomatu.
Obrázok zavápneného bojlera konvektomatu, ktorý sme museli aj s ohrevnými telesami vymeniť
Zavápnená varná komora konvektomatu.
Obrázok zavápnenej varnej komory konvektomatu
Zavapnená varná komora konvektomatu v detaile.
Nerovnomerné usádzanie vodného kameňa na vrtule ventilátora spôsobilo jej odtrhnutie.

Spôsobuje tvrdá voda zvýšenú spotrebu čistiacich prostriedkov?

Ak ste spozorovali zvýšenú spotrebu čistiaceho prostriedku vašou umývačkou riadu, väčšinou to je spôsobené tvrdou vodou. Tá totiž znižuje penivosť, takže spôsobuje zvýšenú spotrebu detergentu.

Meranie tvrdosti vody

O množstve minerálov vo vode nám napovie meranie tvrdosti a vodivosti vody. Vyjadruje teda obsah minerálov v jednotkovom objeme, uvádza sa v mmol/l alebo v nemeckých stupňoch.

Meranie tvrdosti vody sa najjednoduchšie robí titračnými kvapkami a výsledok zvyčajne dostaneme v nemeckej stupnici (°d alebo dH°) alebo aj vo francúzskych stupňoch. Tieto stupne sa dajú medzi sebou prepočítať.

Vodivosť vody meriame meracím prístrojom v µS (mikro Siemensoch) na cm² a je nepriamym ukazovateľom obsahu minerálnych látok vo vode.

V Gastservise si poradíme aj s vodným kameňom.

Objednať Gastservis